Choď na obsah Choď na menu
 


Články

Príspevky

Európsky súd rozhodol o náboženskej diskriminácii

17. 1. 2013

eslp1.jpgEurópsky súd pre ľudské práva rozhodol o štyroch britských kresťanoch, ktorí sa sťažovali na diskrimináciu na základe náboženského presvedčenia.

 

Ateisti čelia v mnohých krajinách prenasledovaniu a diskriminácii

10. 12. 2012

iheu.jpgAteisti a náboženskí skeptici trpia v mnohých častiach sveta prenasledovaním a diskrimináciou, pričom v najmenej siedmich krajinách im pri zverejnení ich názorov hrozí poprava. S odvolaním sa na správu Medzinárodnej humanistickej a etickej únie (IHEU) o tom dnes informovala agentúra Reuters.

 

Aktuálne o procese sekularizácie

27. 11. 2012

mapa1.jpgPoznatky z výskumov, zo sčítaní obyvateľstva i skúsenosti samotných cirkví svedčia o značnom poklese účasti obyvateľov „kresťanských“ krajín na náboženskom živote i poklese počtu veriacich vôbec.

 

Povery, ktoré zabíjajú

26. 11. 2012

macka.jpgVždy, keď niekde v meste vidím predávať „náramky proti urieknutiu“, vojde do mňa zlosť, rovnako moje sympatie nemá nezmyselné klopkanie na drevo či iné povery. Myslím si totiž, že povery nie sú len smiešne, ale aj nebezpečné.

 

Týždenník MY sa ospravedlnil ateistom

2. 7. 2012

my3.jpgV týždenníku MY Oravské noviny číslo 23 z tohto roka (11.6. - 17.6.2012) bol použitý titulok, ktorý hrubým spôsobom paušálne a bez akéhokoľvek podkladu negatívne nálepkuje občanov bez náboženského vyznania.

 

Učiteľky píšu o náboženstve v školách

22. 6. 2012

skola1.jpgTento týždeň bol na internete zverejnený otvorený list učiteliek z Dobšinej. Okrem iného sa učiteľky vyjadrujú aj o predmete „náboženská výchova“ a problémoch, ktoré sú s nim spojené. Rovnako ako my si myslia, že náboženská výchova by mala byť súkromná vec a nie povinnosťou štátnych škôl.

 

Prečo nemôžem vlastniť Kanaďana?

25. 5. 2012

preconemozemvlastnit.jpgHumorne poňatý otvorený list rozhlasovej moderátorke, ktorá telefonujúcim do jej show dáva rozličné rady ako naprílad, že sa nemajú za žiadnych okolností priaznivo stavať k homosexualite, pretože tá je podľa Tretej knihy Mojžišovej (Levitikus 18,22) ohavnosťou.

 

Zaujímavé stránky a skupiny na Facebooku

11. 5. 2012

facebook.jpgMáte účet na sociálnej sieti Facebook? Je tam veľa zaujímavých strán a skupín, kde každý deň diskutujeme a zdieľame odkazy a fotky. Okrem našej klubovej stránky a stránky Spoločnosti Prometheus vám môžeme odporúčať aj niekoľko ďalších.

 

O veľkonočných sviatkoch

6. 4. 2012

velkanoc1.jpgDnes je všeobecne uznávaným faktom, že kresťanstvo vo svojich prvopočiatkoch bolo nútené preberať pohanské zvyky, ktorých pramene boli v uctievaní prírody a tieto tradície premenilo na oslavy pripomínajúce kresťanské legendy.

 

Triky jasnovidcov

3. 3. 2012

jasno.jpgHovoria si jasnovidci, veštci, psychotronici, astrológovia, médiá... Vedia byť veľmi presvedčiví. V skutočnosti ale iba zneužívajú niektoré aspekty ľudského myslenia. Spôsoby, akými uvažujeme, im umožňujú, aby vďaka súboru klamlivých psychologických techník vzbudili dojem, že majú nadprirodzené schopnosti.