Choď na obsah Choď na menu
 


Články

Príspevky

Ako sa vyrábajú svätci

17. 2. 2012

svaty.jpgChristopher Hitchens bol anglicko-americký spisovateľ, novinár a známy kritik náboženstiev. Vo svojom článku v časopise Free Inquiry sa vyjadril aj k údajným cirkevným zázrakom. Presne tak ako sa Panna Mária zvykne zjavovať len veriacim katolíkom, aj zázraky sa dejú spravidla vtedy, keď ich treba.

 

Religiózne krajiny sú chudobnejšie

5. 11. 2011

mapa1.jpgZ výskumu Gallupovho ústavu vyplynuli závery veľmi nelichotivé pre náboženstvá a cirkvi vo svete, nakoľko preukazujú zreteľnú súvislosť medzi stupňom religiozity a ekonomickou úrovňou v jednotlivých štátoch, kde sa výskum uskutočnil. Výskum sa uskutočnil v roku 2009 vo viac ako 100 krajinách sveta.

 

Zločinnosť a náboženstvo

4. 10. 2011

zlocinnost.jpgJe až zarážajúce, ako často počujeme z úst predstaviteľov cirkví a veriacich politikov, že náboženstvo je (jedinou) zárukou morálky. Faktom ostáva, že ide o často opakovanú, ale ničím nedokázanú tézu, ktorej propagátori dúfajú, že ustavičným opakovaním napokon tomu ľudia aj uveria.

 

Zmluvy Slovenskej republiky so Svätou stolicou

3. 10. 2011

vatikan.jpgVšetky uvedené dokumenty sú priamym prejavom politického klerikalizmu v modernej slovenskej spoločnosti, ktoré majú za úlohu vnútiť všetkým občanom SR ideológiu katolicizmu a to aj prostredníctvom a za pomoci štátu.

 

Prečo slávime Vianoce

2. 10. 2011

sviecka1.jpgVianoce sú jedným z hlavných kresťanských sviatkov, zavedený podľa cirkevného učenia na počesť narodenia biblického Ježiša Krista. V skutočnosti tento sviatok má pôvod ešte v predkresťanskom období, jeho korene siahajú až k starým roľníckym kultom „zomierajúcich a vzkriesených“ bohov.

 

Cirkvám patrí asi tretina krajiny

2. 10. 2011

cirkev.jpgCirkvám patrí asi tretina Slovenska. V uplynulých šiestich rokoch získali podľa informácií od Slovenského pozemkového fondu pozemky s rozlohou vyše 13-tisíc štvorcových kilometrov. Celé Slovensko má len niečo viac ako 49-tisíc. Najväčším reštituentom je katolícka cirkev.