Choď na obsah Choď na menu
 


Zomrel novinár a kritik náboženstva Christopher Hitchens

15. 12. 2011

Britsko-americký novinár a spisovateľ Christopher Hitchens, ktorý sa preslávil najmä svojou protináboženskou knihou Boh nie je veľký, zomrel dnes 15.12.2011 vo veku 62 rokov na zápal pľúc a na komplikácie, spojené s rakovinou pažeráka.

Ch. Hitchens pripisoval náboženstvu viaceré problémy vo svete - od etnických čistiek cez útlak žien až po bránenie vedeckému pokroku. Náboženskú vieru označoval za absurdnú vieru v kúzla a mýty.

Okrem náboženstva Hitchens kritizoval tiež diktatúry, demagógiu, cenzúru a zastrašovanie. Vo svojej biografii Hitch-22, ktorej názov odkazuje na knihu Hlava 22, uviedol, že naopak obdivuje literatúru, humor, iróniu, individualitu a obranu slobodu vyjadrovania. Hitchens mal veľmi vyhranené názory na politiku, hoci v nej prešiel viacerými peripetiami. V 70-tych rokoch bol dopisovateľom radikálne ľavicového časopisu International Socialism. Po teroristických útokoch z 11. septembra sa však v otázke vyslania vojakov do Iránu a Afganistanu zaradil medzi stúpencov administratívy bývalého prezidenta USA G. Busha. Zároveň však kritizoval kontroverzné vyšetrovacie metódy používané u osôb podozrivých z terorizmu.

zdroj: Spoločnosť Prometheus

 

hitchens2.jpg