Choď na obsah Choď na menu
 


Výdavky na cirkev v Taliansku

17. 1. 2012

Šesť miliárd € je suma, ktorú investujú v Taliansku ročne do katolíckej cirkvi. UAAR (Unione degli Atei e degli Agnostici Razionalisti - najväčšia talianska humanistická asociácia, člen EHF) zostavila prvú podrobnú informáciu o celkovej hodnote príspevkov a výhod, ktoré požíva katolícka cirkev v Taliansku z verejných prostriedkov. Údaje sú dostupné na www.icostidellachiesa.it.

Tieto výdavky sú veľmi vysoké a ak by boli zrušené, rozpočet prijatý Montiho vládou by bol oveľa nižší; azda by nebolo potrebné zdaniť znevýhodnené skupiny občanov - ako napríklad mladých a nezamestnaných alebo aj takých, ktorí boli poškodení nečestným súperením katolíkov v riadení hotelov a organizácii zájazdov. Pozoruhodná je okolnosť, že katolícka cirkev v poslednom čase pri kráteniach štátneho rozpočtu vždy ostala nedotknutá, vrátane ostatného krátenia schváleného nedávno. P. Raffaele Carcano, tajomník UAAR povedal: „Šesť miliárd Eur ročne je veľa. Veď Montiho vláda sľubovala obete rovnako pre všetkých, ale nedodržala slovo. Touto štúdiou naznačujeme či sú výdavky potrebné a čo je plytvanie, aby tak mohla vláda ľahšie robiť zmeny”.

Prieskum, ktorý vykonala UAAR vyžadoval nevídané úsilie v prehľadávaní zákonov a predpisov, skúmaní mnohých agentúr miestnej samosprávy. Nebolo to ľahké, ale oplatilo sa. Výsledky odhalili, že finančné dotácie na ten istý účel (napríklad na postavenie alebo opravu kostolov) sa hojne vyskytovali súčasne na mnohých úrovniach: zo strany samospráv, provincií, oblastí štátov i rôznych štátnych agentúr. Dôsledkom je neefektívnosť a plytvanie prostriedkov. Neprekvapilo, že tí, čo z toho profitovali, stáli blízko k vláde práve tak, ako ku katolíckej cirkvi.

Rozhodnutie zverejniť prieskum online je zámerné. Údaje na internetovej stránke budú spresňovať aj vďaka príspevkom, ktoré môže posielať hociktorý čitateľ. Príspevok poslal dokonca aj kardinál Bagnasco, predseda Talianskej biskupskej konferencie, ktorý napísal „Vyzývame Taliansku biskupskú konferenciu, aby spustila tiež taký program ako tento”. Podľa neho „Bude to osožiť transparentnosti a dialógu. Dokonca naviac to bude osožiť občanom. A tiež verejnému financovaniu”. Uvedený prístup a postup je inšpiratívny aj pre vládu SR, humanistické organizácie a aktivity v SR i pre Konferenciu biskupov Slovenska.

zdroj: časopis Prometheus 4/2011

  

uaar.jpg