Choď na obsah Choď na menu
 


Väčšina ľudí v Británii podporuje sekulárny štát

26. 9. 2012

Krátko po výrokoch britského politika Erica Picklesa o tom, že Veľká Británia je kresťanská krajina a že vláda má v úmysle nájsť významnejšiu úlohu pre náboženstvo v tvorbe politiky, prišli dva rozsiahle prieskumy poukazujúce na to, že krajina v skutočnosti vôbec nie je nábožensky založená. Je to národ sekularistov, ktorí chcú oddeliť náboženstvo od politiky.

Výskum verejnej mienky, ktorý uskutočnil Yougov spolu s British Social Attitudes Survey poukázal na odpor národu voči organizovanému náboženstvu a náboženským vodcom, ktorí usilujú o politickú moc.

Z ankety Yougov-Cambridge, uskutočnenej medzi 2027 dospelými, celých 81% respondentov súhlasilo s výrokom: Náboženstvo je súkromnou záležitosťou a malo by byť oddelené od politického a ekonomického života krajiny. Iba 6% nesúhlasilo.

Na otázku: Považujete sa byť súčasťou nejakého určitého náboženstva? 53% povedalo nie, zatiaľ čo 42% uviedlo áno.

76% uviedlo, že náboženskí vodcovia by nemali ovplyvňovať hlasovanie ľudí vo voľbách (6% si myslí, že by mali).

71% uviedlo, že náboženskí vodcovia by nemali mať žiadny vplyv na rozhodovanie vlády (8% uviedlo, že by mali).

65% uviedlo, že Británia by nebola lepším miestom, keby viac náboženských vodcov vykonávalo verejné funkcie (7% uviedlo, že by bola).

Rovnaké otázky boli položené v niektorých ďalších krajinách.

Prieskum British Social Attitudes Survey, ktorý bol zverejnený v pondelok, tieto tendencie potvrdzuje. Počet ľudí, ktorí v prieskume BSA nepatrili k žiadnemu náboženstvu, sa podstatne líšil podľa veku vrcholiaceho medzi 18-24 (65%) a sústavne klesá na 18% u 75-ročných a starších.

zdroj: Secular Europe Campaign

  

london.jpg