Choď na obsah Choď na menu
 


Parlament na Malte prijal zákon o rozvodoch

6. 10. 2011

Po hlasovaní parlamentu občania Malty už nemusia cestovať do cudziny, aby sa rozviedli. Väčšina poslancov hlasovala za zákon. Je to pokrok v tejto krajine s hlbokým vplyvom katolicizmu.

Pred hlasovaním parlamentu bola Malta jediný štát v EÚ, ktorý nepovoľoval rozvody. Zákon nadobudne platnosť v októbri, kedy sa predpokladá, že ho prezident podpíše.

Parlament zasadal po tom, čo bolo dňa 28. mája národné referendum, v ktorom asi 53% občanov sa vyjadrilo súhlasne k prijatiu nového zákona. Výsledok referenda bol úderom pre vládnu Národnú stranu, ktorá bola proti schváleniu zákona dovoľujúceho rozvody pred referendom.

Ministerský predseda Lawrence Gonzi bol jeden z mála, ktorí hlasovali proti, domnievajúc sa, že povolenie rozvodov oslabí štruktúru rodiny. Gonzi bol aj jeden z tých, ktorí hlasovali proti v predchádzajúcich voľbách, keď bol na čele opozičnej „Labour Party“ a bol vyzvaný, aby rezignoval, pretože nerešpektoval vôľu národa. V pondelok povedal, že táto novelizácia zlepšila maltské zákonodarstvo, ale on sám sa po prijatí zákona cíti „nepríjemne“, preto aj hlasoval proti nemu. Vodca opozície Joseph Muscat sa vyjadril o voľbe ministerského predsedu ako „nevysvetliteľnej“, keďže už druhýkrát ignoroval vôľu ľudu, vyjadrenú v referende.

Doteraz sa mohli občania Malty rozviesť iba v zahraničí. Za posledných 30 rokov sa takto rozviedlo 785 zosobášených párov, pričom počty mali stúpajúcu tendenciu. Ukazuje sa, že na Malte sa prijímajú zákony s malým počtom väčšinových hlasov. Devätnásť poslancov Nacionálnej strany hlasovali za schválenie zákona, čím išli proti oficiálnemu stanovisku ich politickej strany.

zdroj: Spoločnosť Prometheus

 

malta.jpg