Choď na obsah Choď na menu
 


Lichtenštajnsko má zrušiť finančné podpory cirkvám

18. 2. 2012

Podľa jedného vedúceho protestantskej cirkvi v jednom z najmenších štátov sveta - Lichtenštajnsku - v dôsledku zámeru štátnej správy novým zákonom zrušiť štátne príspevky cirkvám, sú cirkví vystavené finančnej katastrofe.

„Bude to drastická zmena - sme závislí na finančnej podpore a keby bol nový zákon prijatý, nebude žiadna šanca dostať štátnu finančnú podporu“, povedal Markus Meidert, predseda Evanjelickej luteránskej cirkvi v Lichtenštajnsku.

„Naša krajina je prevažne katolícka a katolícka cirkev je znepokojená plánom zrušiť štátne príspevky cirkvám. Ale tento nový zákon bude krutý a veľmi zradný najmä pre menšie cirkvi - ako je aj naša, ktoré nepoberajú finančné príspevky od štátu.“ Návrh zákona, ktorý sa má predložiť 25-člennému parlamentu ustanovuje zrušenie štatútu rímskokatolíckej cirkvi ako štátnej cirkvi a tiež odňatie štátnej podpory uznaným náboženským komunitám.

Nateraz štát platí polovicu rozpočtu evanjelickej luteránskej cirkvi, ktorá nemá možnosti vytvárať zdroje príjmov pre kresťanské cirkvi ako napríklad v susednom Nemecku a Rakúsku. Asi 78% z 36 000 obyvateľov Lichtenštajnska sú podľa údajov katolíckej cirkvi katolíci a táto cirkev dostáva ročne 300 000 švajčiarskych frankov zo štátneho rozpočtu; okrem toho príspevky jej poskytuje aj 11 samospráv krajiny. V zmysle reformy, podporovanej vládou, rímskokatolícka cirkev by mala stratiť štatút „štátnej cirkvi“, ktorý dostala ústavným zákonom v r. 2003.

Skončí sa aj zabezpečený podiel cirkví na výchove a výučbe náboženstva v školách; štát bude finančne podporovať iba programy a služby, ktoré osožia kolektívnemu dobru.

Na okraj tejto správy pridávame postoj dávneho amerického prezidenta Benjamina Franklina, ktorý už pred dvoma storočiami napísal: „Keď je nejaké náboženstvo dobré, nazdávam sa, že sa bude môcť financovať samo. A keď sa samo financovať nedokáže a ani Boh ho nefinancuje, a preto sa jeho stúpenci dožadujú podpory vlády, dokazuje to, že ide o zlé náboženstvo.“

zdroj: Spoločnosť Prometheus