Choď na obsah Choď na menu
 


Cirkevné reštitúcie v Českej republike

20. 1. 2013

8. novembra 2012 Poslanecká snemovňa parlamentu Českej republiky schválila zákon o „majetkovom vyrovnaní štátu s cirkvami“, čiže tzv. cirkevné reštitúcie. Po mesiacoch tuhého vnútropolitického boja, odporu oboch ľavicových strán, serióznych publicistov a veľkej väčšiny občianskej verejnosti sa to vládnej koalícii podarilo iba tesnou väčšinou 102 hlasov. Stalo sa tak i vďaka zákulisnému i otvorenému kšeftovaniu. Najmä poslanci novovzniknutej a nikým nezvolenej strany LIDEM najprv „napínali svaly“, kým si nevykšeftovali súhlas koalície s ich poslaneckým „miniklubom“. Zhruba toľko k tým „odratým ušiam“ a pozoruhodným okolnostiam, na čo všetko môže byť súčasný český parlamentarizmus len sotva hrdý.

Pripomeňme, že podľa prijatého zákona cirkví, predovšetkým katolícka, dostanú od štátu majetok (najmä lesy, polia a budovy na pastoračné účely) za zhruba 75 miliárd korún, preukázateľne im zabavený medzi 25. februárom 1948 a 1. januárom 1990. Ďalších 59 miliárd dostanú vo forme peňažných náhrad, zhruba dve miliardy ročne v nasledujúcich 30-tich rokoch – s prihliadnutím na infláciu. Štát postupne prestane vyplácať platy duchovných.

Zákon narazil aj na značné výhrady prezidenta ČR Václava Klausa. Podľa jeho názoru „zákon v podobe, v akej bol prijatý, nastoľuje nerovné podmienky v prístupe štátu k otázke reštitúcií a nápravy krívd minulosti“. Navyše sa prezident Klaus netajil obavami z hrozby, súvisiacej s prijatím tohto zákona, totiž možnosti prelomenia reštitučnej hranice, ktorou je 25. február 1948. Preto V. Klaus žiadal lídrov koalície vopred o záruku, že k niečomu takému nedôjde. Odpovede premiéra P. Nečasa (ODS) a vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) ho neuspokojili, a to plným právom. Každému je predsa jasná „záväznosť“ takýchto „záruk“. Pritom líder strany TOP 09 Karel Schwarzenberg prezidentovi Klausovi neodpovedal vôbec. To ani veľmi neprekvapuje. Veď proti majetku tohto šľachtického rodu v Čechách zasiahol ešte predfebruárový česko-slovenský parlament špeciálnym zákonom – tzv. „Lex Schwarzenberg“ v roku 1947.

Prezident V. Klaus napokon zákon o cirkevných reštitúciách nevetoval, ale odmietol ho podpísať. Tak sa vyplnila predpoveď politológa Lukáša Jelínka (článok Kouzelná noc. Právo, 9.11.2012), že „Klausovi určitě dochází, že z církevních restitucí, které Sněmovna opětovně schválila na den přesně 392 let po prohrané bitvě na Bíle hoře, teda události, na niž navázala drsná rekatolizace českých zemí, nic dobrého nekyne. Ani pro něj, ani pro tuto společnost“.

Podľa šéfa opozičnej ČSSD Bohuslava Sobotku je reštitučný zákon nespravodlivý. Jeho strana uvažuje o podaní ústavnej sťažnosti s cieľom preskúmať ústavnosť procedúry prijatia zákona i jeho obsah. Pokiaľ strana bude po budúcich voľbách vládnou, bude sa podľa Sobotku usilovať o zníženie prehnanej finančnej kompenzácie cirkvám.

Nuž, uvidíme. Ale sú historické i politické poučenia, ktoré si hodno dobre zapamätať. Lebo raz bude stáť pred podobnými problémami aj vláda, parlament, politické strany, cirkvi i mimocirkevná verejnosť Slovenskej republiky.

zdroj: časopis Prometheus 4/2012 

   

1000panbohzaplat.jpg