Choď na obsah Choď na menu
 


Zo sveta

Príspevky

„Čierny deň“ pre slobodu prejavu v Rusku

15. 6. 2013

rusko.jpgŠtátna Duma v Moskve schválila dva nové zákony s cieľom vytlačiť názory menšín. Priestor pre slobodu slova v Rusku sa tak zmenšil, uviedla Amnesty International.

 

Karlheinz Deschner dokončil Kriminálne dejiny kresťanstva

14. 5. 2013

biblia.jpgMeno Dr. Karlheinze Deschnera je v slovenskej verejnosti, dokonca i v tej jej časti, ktorá sa zaoberá humanizmom a náboženstvami, takmer neznáme. No v jeho rodnej krajine, v Nemecku, je jeho dlhoročná vedecká, publicistická a prednášková činnosť veľmi cenená.

 

Katolicizmus a poľské školy

3. 5. 2013

skola1.jpgPodľa želania vtedajšej poľskej vlády, aby z detí a študentov vyrastali po zmene politických pomerov morálne lepší ľudia, sa po r. 1990 na vyše 30 000 poľských základných a stredných školách vyučuje katolícke náboženstvo. Podľa listu Gazeta Wyborcza tým došlo k porušeniu Ústavy.

 

Vo Veľkej Británii klesajú počty veriacich

2. 5. 2013

london1.jpgVýsledky sčítania obyvateľstva v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska ukazujú na výrazný pokles občanov, ktorí sa vnímajú ako „kresťania“. V roku 2001 sa ku kresťanstvu prihlásilo 72% britských občanov, kým v roku 2011 už iba 59% občanov.

 

Rumunsko: Mimovládne organizácie žiadajú ukončiť financovanie cirkví štátom

7. 2. 2013

peniaze1.jpgDvadsaťtri občianskych združení v utorok požiadalo parlament, aby ukončil verejné financovanie náboženských spoločnosti v Rumunsku. Peniaze by mohli byť podľa nich lepšie využité pre zdravotníctvo alebo školstvo.

 

Cirkevné reštitúcie v Českej republike

20. 1. 2013

cirkev.jpg8. novembra 2012 Poslanecká snemovňa parlamentu Českej republiky schválila zákon o „majetkovom vyrovnaní štátu s cirkvami“, čiže tzv. cirkevné reštitúcie.

 

Humanisti volajú po africkej „dobe osvietenstva“

24. 11. 2012

leo-igwe.jpgAfrickí humanisti - ateisti, sekularisti a voľnomyšlienkari sa zhromaždili tento týždeň v Ghane, jednej z najviac nábožensky založených krajín sveta, aby diskutovali o spôsoboch, ako podporiť osvetu.

 

Zomrel Paul Kurtz - neúnavný propagátor humanizmu

25. 10. 2012

kurtz1.jpgPaul Kurtz, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov svetového humanizmu, bývalý spolupredseda medzinárodnej Humanistickej a etickj únie, zomrel vo veku 86 rokov. Patril medzi popredných humanistov, amerických skeptikov, filozofov a plodných autorov.

 

Úspešný rok pre nemeckých humanistov

6. 10. 2012

gbs.jpgKoncom septembra sa stretli členovia Giordano-Bruno-Stiftung (Nadácia Giordana Bruna), ktorá je jedna z najväčšich a nejaktívnejších humanistických organizácií v Nemecku. S výsledkami práce v uplynulých mesiacoch môžu byť spokojní.

 

Väčšina ľudí v Británii podporuje sekulárny štát

26. 9. 2012

sec.jpgKrátko po výrokoch britského politika Erica Picklesa o tom, že Veľká Británia je kresťanská krajina a že vláda má v úmysle nájsť významnejšiu úlohu pre náboženstvo v tvorbe politiky, prišli dva rozsiahle prieskumy poukazujúce na to, že krajina v skutočnosti vôbec nie je nábožensky založená.