Choď na obsah Choď na menu
 


Zo sveta

Príspevky

V Nemecku sa diskutuje o zákaze obriezky neplnoletých chlapcov

21. 7. 2012

bundestag1.jpgNemecký súd v Kolíne zakázal obriezky neplnoletých chlapcov z náboženských dôvodov, pretože ide o „vážny a nezvratný zásah do ľudského tela“ a obmedzenie právo človeka na výber náboženstva.

 

Aj Malta potrebuje sekulárnu ústavu

21. 6. 2012

malta1.jpgHumanistická asociácia Malty (MHA) začala kampaň za prijatie sekulárnej ústavy v tejto ostrovnej krajine v Stredozemnom mori. V súčasnosti prebieha verejná diskusia, vedená prezidentom Malty, o ústavnej reforme.

 

Indonézsky ateista bol odsúdený za „rúhanie“

20. 6. 2012

aan3.jpgV minulosti sme vás informovali o prípade mladého Indonézana Alexandra Aana, zadržaného a stíhaného kvôli založeniu ateistickej facebookovej stránky a písaniu ateistických odkazov („Boh neexistuje.“). Celý tento absurdný prípad má rovnako absurdné vyústenie.

 

Vatikán: Biskupi nemusia hlásiť zneužívanie detí na polícii

31. 5. 2012

cei1.jpgTalianska Biskupská konferencia (CEI) vydala pokyny na „ochranu“ detí, kde informuje svojich biskupov, že „nie sú povinní hlásiť nelegálne skutočnosti“ zneužívania detí na polícii. Nové pokyny boli vydané len nedávno.

 

Nórsky parlament odlúčil cirkev od štátu

15. 5. 2012

norsko.jpgNórsky parlament odlúčil cirkev od štátu, keď schválil ústavnú zmenu, ktorou zrušil nórsku štátnu cirkev. Stane sa sekulárnym štátom, ktorý sa neviaže na žiadne oficiálne náboženstvo, a vláda sa už nebude podieľať na vymenovaní kňazov a biskupov.

 

Sanal Edamaruku odhalil „zázrak“, hrozí mu zatknutie

24. 4. 2012

sanal1.jpgKatolícka cirkev v Bombaji obvinila indického aktivistu Sanala Edamaruku z trestného činu rúhania. Obvinil totiž miestnu katolícku hierarchiu z účasti na podvode, keď vytvorila „zázrak“ na soche ukrižovaného Krista, z ktorého nohy kvapká voda.

 

V USA sa konala Reason Rally

30. 3. 2012

reasonrally.jpg24. marca sa v USA konala akcia „Reason Rally“, najväčšie zhromaždenie sekulárneho hnutia vo svetovej histórii, organizované sekulárnymi organizáciami z celého sveta. Zúčastnili sa ho aj známe osobnosti ako Richard Dawkins, James Randi, Lawrence Krauss, Dan Barker, P. Z. Myers a mnohí iní.

 

Lichtenštajnsko má zrušiť finančné podpory cirkvám

18. 2. 2012

peniaze1.jpgPodľa jedného vedúceho protestantskej cirkvi, v jednom z najmenších štátov sveta - Lichtenštajnsku - v dôsledku zámeru štátnej správy novým zákonom zrušiť štátne príspevky cirkvám, sú cirkví vystavené finančnej katastrofe. 

 

Výdavky na cirkev v Taliansku

17. 1. 2012

uaar1.jpgŠesť miliárd € je suma, ktorú investujú v Taliansku ročne do katolíckej cirkvi. UAAR (Unione degli Atei e degli Agnostici Razionalisti) zostavila prvú podrobnú informáciu o celkovej hodnote príspevkov a výhod, ktoré požíva katolícka cirkev v Taliansku z verejných prostriedkov.

 

Kampaň humanistov v Luxembursku

16. 1. 2012

luxemburg1.jpgLuxemburská Aliancia humanistov, ateistov agnostikov (AHA) v lete 2011 spustila kampaň, ktorou chcela osloviť neveriacich v tejto krajine. „Nie si nábožensky veriaci? Stoj si za tým!“, je správa, ktorú šírili dva autobusy počas troch mesiacov v hlavnom meste a v iných častiach krajiny.