Choď na obsah Choď na menu
 


Korene všetkého zla - o náboženskom fanatizme

15. 7. 2012

Oxfordský profesor Richard Dawkins jednoduchými dôkazmi vysvetľuje, prečo môže náboženská viera byť nebezpečná a varuje verejnosť pred narastaním náboženského fundamentalizmu.

V januári 2006 moderoval Dawkins na Štvrtom kanáli Britskej televízie dvojdielnu dokumentáciu s názvom „Korene všetkého zla?“ (Root of All Evil?). Podľa jeho vlastných slov sa mu názov príliš nepáčil, keďže len jedna vec nikdy nie je koreňom všetkého zla na Zemi. Napriek tomu ide o zaujímavý dokument, ktorý sa zaoberá otázkami existencie Boha a jeho vysvetlenia podľa Biblie a tiež rozoberie niektoré obzvlášť nemorálne časti z Biblie. Ukazuje, ako kresťanskí aj iní náboženskí fundamentalisti vôbec neprijímajú iný názor, než svoju jedinú „pravdu“ a útočia na režisérsky štáb slovne alebo ho jednoducho vyženú. Pritom odmietajú také základy vedeckého poznania ako evolúciu a vznik sveta až nenormálne agresívnym spôsobom.

Film tiež zobrazuje moslimskú výchovu, kde deťom od začiatku tlačia do hlavy náboženstvo, alebo zločiny spáchané podľa toho, že to tak bolo napísané v Biblii. Aj keď sa Dawkins snaží všetko vysvetliť logicky, pri niektorých fanatikoch veľa šťastia nemá.

Každá časť trvá približne 50 minút.