Choď na obsah Choď na menu
 


Efekt okoloidúceho - pomôžete človeku na ulici?

13. 2. 2013

Ak by ste dostali infarkt, porážku, drhli sa, odpadli, alebo niečo iné, chceli by ste, aby sa vám to stalo na rušnej ulici či námestí, alebo niekde na odľahlejšom mieste? Na odľahlejšom mieste možno dostanete pomoc skôr, než na rušnej ulici. Nech to znie akokoľvek nerealisticky, práve na miestach, kde sa vyskytuje viac ľudí sa pomoci nedovoláte.

Ide o tzv. Bystander effect, teda o efekt okoloidúceho. Čím viac ľudí sleduje nejaký incident, tým menšia je šanca, že niekto zasiahne. Prečo je to tak, prečo taký paradox?

Rozptýlenie zodpovednosti – žiaden jedinec sa necíti konkrétne zodpovedný. Najprv sa rozhliadneme okolo, aby sme videli, či niekto zasiahol, ako hodnotia situáciu ostatní. Lenže oni robia to isté, čakajú, sledujú, že niekto zasiahne, lebo: Ja nemám teraz čas... čo ak je opitý, chorý, sfetovaný, hrá to… možno mu neviem pomôcť, zbytočne si tým skomplikujem život... a čo ak potom budem mať ešte aj opletačky? Je tu predsa veľa ľudí, niekto mu určite pomôže. Aha, veď nikto si nad tým neláme hlavu, prečo by som ja mal?

V skupinách kde je viac ľudí je väčšia anonymita, incident spadá na kolektívnu vinu a nie priamo na jedinca. Naproti tomu na odľahlejších miestach vám skôr pomôžu. Pretože je to otázka jedného človeka, a zodpovednosť je čisto iba na jeho krku. Nik iný totiž poblíž nie je, nie je na koho zhodiť vinu za to, že daný človek trpí. Ak sa však v skupine ľudí stane, že jeden človek ide pomáhať, funguje to ako príklad pre ostatných, ktorí majú automaticky tendenciu sa zapojiť.

Čo z toho vyplýva? Ak sa nachádzate na verejnosti a niečo sa vám stane, pomoc možno nepríde včas už len pre to, že ste medzi ľuďmi. No dá sa nebyť ovcou v stáde, ak pozorujete nejaký incident, pomôžte, inšpirujete tým ostatných, aby sa prebrali a zasiahli.

autor: Použime rozum