Choď na obsah Choď na menu
 


Videá

Príspevky

Zbav nás všetkého zlého

8. 7. 2013

zbavnas.jpgKatolícky farár Oliver O´Grady znásilnil stovku detí. Jeho spoveď umožňuje nahliadnuť do korupčnej hierarchie cirkvi, ktorej predstavitelia mu poskytovali ochranu, napriek tomu, že o jeho jednaní vedeli.

 

Šmejdi z predvádzacích akcií

30. 6. 2013

smejdi.jpgManipulácia, nátlak, ponižovanie, agresia. Skryté kamery zachytili drsné pozadie predvádzacích akcií pre seniorov. Čo sa naozaj deje na populárnych zájazdoch s obedom zadarmo?

 

Zajatci bieleho boha

23. 6. 2013

zajatci.jpgHlavnú cenu Ekofilmu 2008 získal dokument Zajatci bieleho boha. Domorodý horský národ Akha žijúci na území zlatého trojuholníka sa absurdne stáva obeťou rozvojových programov západných civilizácií a cirkvi.

 

Padlé ženy - Magdalénske práčovne

16. 3. 2013

mniska.jpgMagdalénske azyly boli domovy pre „padlé“ ženy, najviac z nich bolo prevádzkovaných rôznymi rímskokatolíckymi kostolmi. Odhadovalo sa, že bolo prijatých 30 000 žien počas 150-ročnej histórie týchto inštitúcií, často i proti ich vôli.

 

Efekt okoloidúceho - pomôžete človeku na ulici?

13. 2. 2013

bystander.jpgAk by ste dostali infarkt, porážku, drhli sa, odpadli, alebo niečo iné, chceli by ste, aby sa vám to stalo na rušnej ulici či námestí, alebo niekde na odľahlejšom mieste? Na odľahlejšom mieste možno dostanete pomoc skôr, než na rušnej ulici. Ide o tzv. Bystander effect, teda o efekt okoloidúceho.

 

Neil deGrasse Tyson o UFO a hodnote dôkazov

12. 2. 2013

ufo.jpgNeil DeGrasse Tyson rozpráva o vedeckom dokazovaní a fenoméne UFO. V prvom rade by sme mali pamätať, čo v tejto skratke znamená písmeno U - neidentifikovateľný. Akonáhle nevieme, čo to je, nemôžeme povedať, že to musia byť mimozemšťania - toto je argument z nevedomosti.

 

Neil deGrasse Tyson a Inteligentný dizajn

11. 2. 2013

id.jpgMnoho ľudí si myslí, že svet je taký, aký je, pretože práve taký musí byť a že to je dôkaz inteligentného dizajnu. Veď ako by to vyzeralo, ak by sme to „neboli my"? Boli by sme akýsi mutanti? Ale vôbec nie, ani by sme si to neuvedomovali. Svet, ako ho vnímame, je výsledkom nášho vývoja počas dlhokánskej histórie.

 

James Randi o skepticizme a bremene dokazovania

10. 2. 2013

santa-claus..jpgViete, že sa nedá dokázať neexistencia Santa Clausa? James Randi nám ukáže, že dokazovať má ten, kto nám predkladá nejaké neobyčajné tvrdenie. Jednak preto, že my nemáme povinnosť veriť hocičomu len tak bez dôkazu a taktiež preto, že je nemožné dokázať neexistenciu takýchto vecí.

 

James Randi vysvetľuje homeopatiu

9. 2. 2013

randi1.jpgToto je časť prednášky Jamesa Randiho v Princeton v roku 2001. James Randi je svetoznámy skeptik, ktorý sa špecializuje na výskum tvrdení a podvodov ohľadom paranormálnych javov.

 

Milí veriaci: Prečo veríte?

22. 11. 2012

cirkev.jpgMilý veriaci, zastavil si sa niekedy na moment a zamyslel sa, prečo veríš tomu, čomu veríš? Kladieš vôbec nejaké otázky ohľadom tvojej viery? Nastal čas položit si pár takých otázok a úprimne na ne odpovedať.