Choď na obsah Choď na menu
 


Vek vesmíru? Zodpovedaná otázka!

23. 2. 2012

Vesmír - tajomné miesto, z ktorého sme vzišli a teraz sa snažíme pochopiť jeho zmysel a existenciu. Ako vznikol? Aký je starý? Na tieto otázky nám pomáha odpovedať on sám.

Pomohlo nám k tomu zistenie, že existuje tzv. reliktné žiarenie, čo je elektromagnetické žiarenie, ktoré sa šíri vesmírom od samotného veľkého tresku, kedy mala hmota a žiarenie rovnakú teplotu.

Satelit WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe), pomenovaný po priekopníkovi kozmológie Davidovi Wilkinsonovi, vypustili v roku 2001. Vedcom poskytol obraz raného vesmíru starého len 380 000 rokov. Obrovská energia, zostávajúca po začiatočnej horúcej explózií, ktorá dala život hviezdam a galaxiám, i po miliardách rokov prúdi našim vesmírom. Konečne ju s vynikajúcim rozlíšením zaznamenala družica WMAP a poskytla doposiaľ nevídanú mapu snímok celej oblohy, ktorá ukazuje i tie najmenšie detaily reliktného mikrovlnného žiarenia z čias Veľkého tresku.

Astronómovia sa už nikdy nepozrú na oblohu rovnakými očami. Objavy družice WMAP predstavujú pre kozmológiu „rituál prechodu od špekulácií k exaktnej vede,“ ako vyhlásil John Bahncall z Inštitútu pre pokročilé štúdia v Princetone. Táto záplava dát, prichádza z veľmi mladého vesmíru, po prvý raz umožnila kozmológom presne odpovedať na tie najzákladnejšie otázky, ktoré vzrušovali ľudí od okamihu, keď prvýkrát uzreli žiarivú krásu nebeskej nočnej oblohy: Aký starý vesmír je? Z čoho sa skladá a aký bude jeho osud?

Družica WMAP je schopná získať obrázky raného vesmíru preto, že nočná obloha funguje ako stroj času. Keďže sa svetlo šíri konečnou rýchlosťou, hviezdy, ktoré pozorujeme dnes v noci na nebi, vidíme také, aké boli kedysi, nie také, aké sú dnes. Trvá o niečo dlhšie ako jednu sekundu, kým doletí svetlo z Mesiaca na našu Zem. Takže keď pozeráme na Mesiac, vidíme ho taký, aký bol pred sekundou. Zo Slnka na Zem letí svetlo cca 8 minút. Ostatné hviezdy, ktoré sme schopní pozorovať, ležia tak ďaleko, že svetlu trvá 10 až 100 rokov, kým k nám dorazí. Svetlo zo vzdialených galaxií putuje vesmírom sto miliónov až miliardy rokov. Ide preto o akési „fosílne“ svetlo - mohlo byť vyslané ešte v dobe, keď sa na Zemi preháňali dinosaury.

Niektorým objektom, ktoré môžeme vidieť v našich teleskopoch, hovoríme kvazary. Sú to ohromné galaktické motory vo vesmíre, ležiace 12 až 13 miliárd svetelných rokov od Zeme. A družica WMAP zaznamenala žiarenie vyslané dávno predtým. Vzniklo prvotným horúcim výbuchom, ktorý stvoril vesmír.

Keď univerzum popisujú kozmológovia, občas používajú prirovnanie k vrcholu mrakodrapu Empire State Building. Ak pozeráte z jeho výšky dolu, len ťažko rozoznáte, čo sa deje na ulici. Ak prízemie budovy predstavuje veľký tresk, tak vzdialené galaxie by sa nachádzali na desiatom poschodí. Vzdialené kvazary by sa nachádzali na siedmom poschodí. A reliktné žiarenie merané družicou WMAP by prichádzalo z výšky len jedného centimetra nad ulicou. Družica WMAP nám poskytla i hodnotu veku vesmíru s neuveriteľne malou možnou chybou jedného percenta: 13,7 miliárd rokov.

Jana Chupáčová

zdroj: In Vivo magazin

  

9125_1116124912932_1521240419_30313665_5775636_n.jpg