Choď na obsah Choď na menu
 


Pochybný zázrak plačúcej ikony

23. 1. 2013

V decembri bol zverejnený článok o údajnom zázraku - plačúcej ikone Ježiša z Ukrajiny, o ktorom televízia JOJ vysielala reportáź. Správa je však zmesou nekompletných, zavádzajúcich a mylných argumentov bez jediného dôkazu, ktorý by vniesol svetlo do tejto záhady. Všetky tvrdenia, ktoré v tomto smere vyslovili účastníci záhady ako aj ďalší svedkovia, nie sú postavené na reálnom preskúmaní a nie je vylúčené, že nie sú účelovo či nevedome zmanipulované, prípadne že sa nejedná o podvod.

Základný problém (vytekajúci olej):

- Nedostatok relevantných dôkazov potvrdzujúcich samotný jav.

- Podľa článku a reportáže ho videli len dve osoby - Miroslava a jej babka, ďalšie osoby sa nespomínajú. Spomína sa, že pri prvotnom úkaze sa „na ikone objavila rosa a potom začal vytekať voňavý olej, ktorý sa nazýva myro“, pričom ich pôvod nebol vysvetlený a automatický prijatý za zázrak. Taktiež sa nespomína, že by sa skúmalo zloženie tejto prvotnej tekutiny, za relevantné boli považované ľudské zmysly (čuch).

- Spomína sa, že jav preskúmala cirkev, ale vzhľadom na to, že nie sú známe dôkazy a metódy, podľa ktorých rozhodovala, nemôžeme toto konanie považovať za relevantný dôkaz (je to argument z autority).

- V článku sa píše, že sa jav opakuje každý piatok, takže by sme očakávali väčší počet svedkov. Dokonca by sa dalo očakávať od autorov reportáže, že sa pokúsia daný moment zaznamenať. Nič také neurobili, čo je nepochopiteľné, vzhľadom na to, že to spomínajú.

Druhotný problém (údajné zázračné uzdravenia):

- Absencia dôkazov potvrdzujúcich zázračné uzdravenia, je spomínané, že „veriaci veria, že sa tu uzdravilo už množstvo chorých. Aj ženy, ktoré roky nemohli otehotnieť, teraz čakajú bábätká“. Explicitne sa spomína, že v to veria veriaci, takže nepoznáme, či vôbec existuje nejaký overený prípad.

Niektoré ďalšie citáty vhodné bližšieho skúmania, ktoré nie sú ničím než zrejmou snahou o bulvarizovanie a vytváranie senzácií:

- „Jednoducho zázrak... inak si totiž tento úkaz miestni obyvatelia nevedia vysvetliť“ - to ešte neznamená, že to zázrak je (argument z ignorancie).

- „Dievča z Ukrajiny, ktorému ikona patrí, dokáže čítať myšlienky a má prorocké sny“ (toto je úplne neopodstatnený výrok, ktorý má zrejme slúžiť na „doladenie“ príbehu, na vytvorenie ešte väčšieho dôrazu na túto senzáciu. Autor výroku buď má dôkazy, ktoré ho viedli k danej vete, alebo klame, možno nevedome, alebo vedome, s cieľom ešte viac situáciu „potvrdiť“).

Nakoľko sa udalosť odohráva v náboženskej obci, ktorá v určitých oblastiach prekypuje údajnými zázrakmi, je pochopiteľné, že pritiahla pozornosť mnohých veriacich. Nikomu neberieme právo veriť čomu len chce. Cieľom by však mala byť „čistota“ informácií pre všetkých. Médium, v tomto prípade televízia JOJ, vysiela nielen pre veriacich, ale aj pre širokú verejnosť a v rámci akejsi zodpovednosti k informáciám by nemala vyslovovať jednoznačné tvrdenia, na ktoré nemá pádne dôvody - tentokrát svoje závery, argumenty z neznalosti podporené nepochopením, o čo sa jedná. Takisto sú predkladané zavádzajúce informácie o preskúmaní javu, pretože žiadne reálne preskúmanie sa nestalo.

Nielen v našich končinách, ale aj inde po svete sa občas objavujú podobné mimoriadne tvrdenia, ktoré sa neskôr ukážu ako podvody, ilúzie, prípadne masové sebaklamy spojené s hystériou, pre príklad uveďme napríklad nedávneho omietkového démona, alebo ducha pri ceste, ktorý bol vodou stekajúcou po okne auta. Niektoré prípady majú riešenie jednoduché, stačí skrytá kamera, iné v sebe obsahujú komplikovanejšie prepojenie rôznych situácií, no ani jeden nie je zázračný či nadprirodzený.

Ak má niekto čas, môže situáciu naozaj kvalifikovane skúmať. Ale nemusíme skúmať každé tvrdenie, ktoré kto vysloví. Na to existuje bremeno dokazovania - dokazovať má ten, kto tvrdí, že pozná niečo mimoriadne. Ten musí prísť s rovnako mimoriadnym dôkazom. Na svete denne vzniká množstvo mimoriadnych javov, od bežnej pareidolie (videnie tvárí v škvrnách) až po duchárske preludy. Patria k ľudskej prirodzenosti, ktorá je pretkaná sebaklamom a ilúziami, ktoré kriticky zmýšľajúci človek musí rozpoznávať, aby im nepodľahol.

Zaujímavý dokument na tému zázračných uzdravení je „Root of all evil“ od R. Dawkinsa, kde v rozhovore s duchovným v Lurdoch uvádza štatistiku, keď za 150 rokov bolo 66 zázračne vyliečených ľudí z niekoľkých miliónov, čo v danom prípade spochybňuje zázračnosť daného miesta. V spomínaných Lurdoch sa premelie množstvo chorých ľudí a ako uvádza Dawkins, niekedy si miesto vyliečenia odnesú chorobu novú. Nebezpečné je najmä to, ak chorý človek opustí vďaka planej nádeji reálnu liečbu a odovzdá sa do rúk viere, pretože realita je to, čo neprestane existovať, ak tomu prestaneme veriť.

zdroj: Asi ste si mysleli, že. Opravy nepravdivých správ