Choď na obsah Choď na menu
 


Multiverzum a nová kopernikovská revolúcia

23. 11. 2011

Existujú názory, že viacnásobné vesmíry by mohli existovať vo vyššom multiverze, pričom náš vesmír by bol jedným z nich. Michio Kaku, americký profesor teoretickej fyziky a popularizátor vedy, k tomu nedávno povedal:

„Vo vesmíre máme satelit WMAP, ktorý nás prinútil prepísať všetky učebnice kozmológie. My fyzici sme si mysleli, že vieme všetko, že vesmír pozostáva z atómov. Stará predstava bola, že vesmír je čosi ako mydlová bublina, toto bola predstava, ktorú nám zanechal Albert Einstein. A táto mydlová bublina sa pomaly rozpína, a rozpínanie sa spomaľuje. My sme ako muchy prilepené na mucholapku, nemôžeme uniknúť z našej mydlovej bubliny. Toto je zastaraná predstava.

Satelit WMAP nás prinútil toto všetko zavrhnúť a predstavil celkom novú sériu skutočností. Po prvé, mydlová bublina nespomaľuje. Zrýchľuje, vymkla sa kontrole. Rozpína sa tak rapídne, že by to mohlo spôsobiť predčasnú smrť nášho vesmíru. Ale toto je zabijak. Toto spôsobilo toľko nadšenia vo svete fyziky. Myslíme si, že by tam vonku mohli byť ďalšie mydlové bubliny. Ďalšie univerzá. Starý koncept uni-verza, jedného univerza, je nahrádzaný konceptom multiverza a satelitné dáta nám ukazujú cestu. Môžeme byť na prahu novej kopernikovskej revolúcie.

Kopernik prišiel s myšlienkou, že Zem nie je stredobodom všetkého, ale že Slnko je stredom slnečnej sústavy. V tejto novej kopernikovskej revolúcii nie je naše univerzum nevyhnutne jedináčikom. Mohli by tu byť ďalšie mydlové bubliny, ktoré sa dokážu rozdeliť na polovicu a vyprodukovať „bábätká“ vesmírov. Stephen Hawking dokonca písal o týchto bábätkách vesmírov, aké by boli, keby sme na ne narazili. A špekulácia sa teraz stáva pevným faktom. O šesť rokov na sa orbitu dostane nový satelit nazvaný LISA (Laser Interferometer Space Antenna), ktorý by to mohol definitívne potvrdiť. LISA by nám mohla poskytnúť „bábätkovské“ obrázky momentu vytvorenia vesmíru. Predstavte si to, bábätkovské vesmíry vychádzajúce z lona… A niektorí fyzici uzatvárajú stávky veriac, že keď dostaneme tieto obrázky momentu vytvorenia vesmíru, že tam bude čosi ako pupočná šnúra. Pupočná šnúra spájajúca náš vesmír s rodičovským vesmírom. A možno aj náš vlastný vesmír dal vzniknúť iným bábätkovským vesmírom.“

zdroj: Život, vesmír a vôbec

   

 multiverse-blackholes.jpg