Choď na obsah Choď na menu
 


Máte radi horoskopy?

8. 2. 2013

Si skeptický k všeobecným tvrdeniam, alebo si náchylný veriť všeobecným tvrdeniam a predpovediam, obzvlášť pokiaľ sú pozitívne a osobné?

Na základe údajov, získaných prostredníctvom tvojej IP adresy z príspevkov na diskusných fórach a z histórie stránok ktoré si navštívil, som nadobudol celkom dobrý obraz o tom kto vlastne si. Tu sú moje zistenia: 

- Potrebuješ, aby ťa iní ľudia mali radi a obdivovali, no napriek tomu vieš byť k sebe kritický.

- Hoci máš nejaké tie slabosti, vo všeobecnosti si vieš s nimi poradiť.

- Máš značne nevyužitý potenciál, ktorý si ešte nepremenil vo svoju výhodu.

- Navonok si disciplinovaný so schopnosťou sebakontroly, vo vnútri však skrývaš obavy a si zraniteľný.

- Občas mávaš vážne pochybnosti o svojich rozhodnutiach a často sa zamýšľaš, či si konal správne.

- Uprednostňuješ určitú mieru rozmanitosti a zmien. Si nespokojný, keď si obmedzovaný limitmi. Taktiež sa vnímaš, ako nezávisle premýšľajúcu osobnosť a neprijímaš tvrdenia iných pokiaľ nie sú dostatočne odôvodnené. Prišiel si však na to, že sa nie vždy opláca byť príliš úprimný k druhým ľuďom.

- Niekedy si extrovertný, vľúdny a spoločenský, občas zase introvertný, obozretný a zdržanlivý.

- Niektoré tvoje túžby sa javia byť skôr nereálne. 

Zdá sa ti to presné? Vystihuje ťa to? Malo by. Popisuje to totiž každého.

Všetky uvedené tvrdenia pochádzajú z experimentu Bertrama R. Forera, z roku 1948. Ten dal svojim študentom test osobnosti s tým, že ich osobitne vyhodnotí, avšak každému poskytol tie isté výsledky. Následne požiadal študentov, aby si ich pozreli a určili do akej miery ich vystihujú. Študenti tieto fiktívne výsledky zhodnotili ako presné v priemere na 85% - akoby boli šité priamo na nich. Celý text bol však len výberom viet z rôznych horoskopov, ktoré si Forer pripravil pre experiment.

Tendencia veriť všeobecným tvrdeniam, ktoré sú určené v podstate komukoľvek, sa nazýva Forerov efekt. Psychológovia poukazujú na tento fenomén vždy, keď sa snažia vysvetliť pseudovedy ako biorytmus, iridológia a frenológia, či ezoterické oblasti ako astrológia, numerológia alebo tarotové karty. Forerov Efekt je len časťou širšieho fenoménu, ktorý psychológovia označujú ako „subjektívna validácia“, čo je len honosným názvom pre skutočnosť, že človek je oveľa náchylnejší podľahnúť sugescii, pokiaľ je on sám predmetom konverzácie.

To, ako sa človek sám vníma, sa odohráva výlučne v jeho vnútri. Myšlienky o tom, kto vlastne sme, tak zaberajú značnú časť našej mentálnej kapacity. Väčšina ľudí si aj napriek menším kultúrnym odlišnostiam potrpí, aby boli vnímaní ako jedinečné osobnosti, ktorých nádeje, sny, obavy, či pochybnosti sú len ich vlastné. Ak máme tú možnosť, prispôsobujeme si všetko podľa seba: ŠPZ, melódiu zvonenia, tapetu pracovnej plochy, stenu v izbe. Napriek tomu sme si však všetci oveľa podobnejší ako by sa možno dalo čakať. Geneticky sme totiž takmer identickí. Práve gény vytvárajú naše mozgy a tie následne generujú povedomie, z ktorého vychádzajú myšlienky. Takže z tohto hľadiska je si náš mentálny život tak podobný, ako naše chodidlá v topánkach.

Kultúrne sme rôzni. Tvarujú nás naše odlišné skúsenosti, zažité v odlišných prostrediach. Hlboko vo vnútri sme však všetci rovnakí a naše nepochopenie tejto skutočnosti môže byť zneužité. Ak je nejaké tvrdenie dvojznačné a človek má pocit, že je určené priamo jemu, veľmi ľahko dokáže odfiltrovať tú dvojznačnosť tak, že hľadá spôsoby ako „napasovať“ dané tvrdenie na seba.

Tu je ďalšia ukážka zo skutočného horoskopu na horoscopes.com:

„Behom dňa môžete mať v istom momente pocit, že nepracujete dostatočne tvrdo, aby ste napredovali a môže sa vás zmocniť panika. To by vás však mohlo motivovať, no budete musieť na sebe ešte viac zapracovať. Ste dobre rozbehnutý a malo by to tak pokračovať i naďalej. Len vytrvajte.“

A tu je iný úryvok, z toho istého zdroja, ale pre iné znamenie:

„Nebuďte na seba príliš prísny, ak sa vám pred skončením dnešného dňa nepodarí všetko dokončiť. Pred zajtrajším dňom si budete schopný dobiť energiu. Večer relaxujte s dobrou knihou.“

Ako je vidieť, horoskopy opisujú veci, ktoré zažívame všetci. Keď sa však vyberie jedna vec z mnohých a trochu, ak vôbec, sa poupravuje, tak v nej hneď vidno detaily, presnosť. Pokiaľ niekto verí, že žije pod určitým znamením a že pohyby planét môžu ovplyvniť jeho budúcnosť, tak aj všeobecné tvrdenie sa môže ľahko stať veľmi konkrétnym.

zdroj: Spoločnosť Prometheus