Choď na obsah Choď na menu
 


Veda

Príspevky

Máte radi horoskopy?

8. 2. 2013

ryby1.jpgSi náchylný veriť všeobecným tvrdeniam a predpovediam, obzvlášť pokiaľ sú pozitívne a osobné? Tendencia veriť všeobecným tvrdeniam, ktoré sú určené v podstate komukoľvek, sa nazýva Forerov efekt a psychológovia poukazujú na tento fenomén vždy, keď sa snažia vysvetliť pseudovedy.

 
Celý príspevok | Rubrika: Veda

Pochybný zázrak plačúcej ikony

23. 1. 2013

ikona1.jpgV decembri bol zverejnený článok o údajnom zázraku - plačúcej ikone Ježiša z Ukrajiny, o ktorom televízia JOJ vysielala reportáź. Správa je však zmesou nekompletných, zavádzajúcich a mylných argumentov bez jediného dôkazu, ktorý by vniesol svetlo do tejto záhady.

 
Celý príspevok | Rubrika: Veda

Humor a náboženský fundamentalizmus

19. 11. 2012

smejko.jpgSaroglou tvrdil, že existuje prirodzená bariéra medzi humorom a náboženským fundamentalizmom. Tvorba a vychutnávanie humoru vyžaduje zmysel pre hravosť, prekvapivosť a vysokú toleranciu pre neistotu.

 
Celý príspevok | Rubrika: Veda

Prečo si myslím, že duša neexistuje

13. 11. 2012

myslienky.jpgV našej spoločnosti je v rôznych kontextoch veľmi často využívané slovo duša. Ale čo ním vlastne myslíme a prečo by sme sa mali domnievať, že niečo také skutočne existuje? Myslím si, že väčšina ľudí týmto pojmom myslí akýsi súhrn charakteristík danej osoby, osobnosť existujúcu nezávisle na fyzickom tele.

 
Celý príspevok | Rubrika: Veda

Prečo ľudia ešte nenavštívili Mars?

16. 9. 2012

mars.jpgPrednedávnom vzbudilo v médiách celkom veľký rozruch pristátie amerického výskumného vozidla Curiosity na Marse. Samozrejme netrvalo dlho a ozvali sa prvé hlasy tvrdiace, že dať 2,5 miliardy dolárov na niečo také sú proste vyhodené peniaze. Osobne mi prídu takéto námietky ako úplne neférové.

 
Celý príspevok | Rubrika: Veda

Zrážky hviezdnych svetov

16. 8. 2012

zrazka.jpgGalaxie sa stále vyvíjajú a pohybujú. Naša Miestna skupina galaxií obsahuje len tri naozaj veľké sústavy: Veľkú galaxiu v Andromede (M31), špirálovú galaxiu v Trojuholníku (M33) a našu Mliečnu cestu. M31 sa kvôli vzájomnému gravitačnému priťahovaniu sa k nám približuje rýchlosťou 300 km/s.

 
Celý príspevok | Rubrika: Veda

Prečo si môžeme byť istí, že ľudia naozaj boli na Mesiaci

20. 7. 2012

mesiac1.jpgDnes je to presne 43 rokov odo dňa, keď prvý človek kráčal po Mesiaci. Hoci táto udalosť nesporne patrí medzi najväčšie úspechy, aké ľudstvo kedy dosiahlo, existuje pomerne veľká skupina ľudí, ktorá si myslí, že sme na Mesiaci nikdy neboli. Ako teda vieme, že ľudia Mesiac kedysi skutočne navštívili?

 
Celý príspevok | Rubrika: Veda

Biologické haraburdie (nielen) v nás

8. 5. 2012

bez-nazvu.jpgĽudské telo a vlastne telá väčšiny organizmov sú plné akéhosi biologického haraburdia. Za hlúpe chyby a nelogickosti v telesnej stavbe druhov môže prírodný výber, lebo neplánuje. Vyberá si krok vhodný v danej chvíli. Tým pádom nemusí celkový postup nakoniec vyznieť optimálne.

 
Celý príspevok | Rubrika: Veda

Myšlienky a rozhodnutia: Odkiaľ sa berú?

21. 4. 2012

myslienky.jpgViete, odkiaľ pochádzajú vaše myšlienky? Viete, na základe čoho sa rozhodujete? Ukazuje sa, že mnoho z toho, čím si pôvod svojich myšlienok a rozhodnutí vysvetľujeme, je len sebaklamom. Hoci sme si vedomí svojich myšlienok, v skutočnosti netušíme, ako sme sa k nim dostali.

 
Celý príspevok | Rubrika: Veda

Alternatívna medicína: Prírodná, tradičná, lepšia?

11. 4. 2012

altmed1.jpgV médiách sa zdá byť všadeprítomná „alternatívna medicína“ a čoraz viac sa k nej prikláňa aj široká verejnosť. Američania na ňu podľa odhadov z roku 2009 minú takmer 35 miliárd dolárov ročne. Majú tieto často starobylé liečebné praktiky miesto aj v 21. storočí?

 
Celý príspevok | Rubrika: Veda