Choď na obsah Choď na menu
 


Veda

Príspevky

Záhada Turínskeho plátna: Niekoľko dôležitých skutočností

3. 4. 2012

platno.jpgV médiách ste možno nedávno zachytili správu, že podľa výskumov talianskych vedcov Turínske plátno, do ktorého bol po smrti údajne zabalený biblický Ježiš Kristus, nemôže byť podvrh. Je pravosť záhadného plátna skutočne dokázaná?

 
Celý príspevok | Rubrika: Veda

Náš nedokonalý genóm

11. 3. 2012

gen1.jpgMnožstvo ľudí má stále veľmi vysokú mienku o našej fyziológii, majú za to, že naše telá sú stroje dokonale navrhnuté na vykonávanie konkrétnych funkcií, hoci každý biológ by vám povedal, že v skutočnosti je pravdou skôr presný opak.

 
Celý príspevok | Rubrika: Veda

Vek vesmíru? Zodpovedaná otázka!

23. 2. 2012

vesmir2.jpgVesmír - tajomné miesto, z ktorého sme vzišli a teraz sa snažíme pochopiť jeho zmysel a existenciu. Ako vznikol? Aký je starý? Na tieto otázky nám pomáha odpovedať on sám. Pomohlo nám k tomu zistenie, že existuje tzv. reliktné žiarenie, ktoré sa šíri vesmírom od samotného veľkého tresku.

 
Celý príspevok | Rubrika: Veda

Morálnosť výskumu kmeňových buniek

8. 2. 2012

bunky1.jpgSam Harris je americký neurobiológ. Tento článok je preklad jeho videa „Kmeňové bunky a morálka“. Fakt je, že výskum kmeňových buniek je jeden z najsľubnejších odvetví v biológii s potenciálom vytvárať liečebné metódy. A nieje podporovaný na štátnej úrovni pre dôvody, ktoré sú náboženské.

 
Celý príspevok | Rubrika: Veda

Geneticky modifikované organizmy: prospešné a nenahraditeľné

7. 2. 2012

gmo1.jpgPosledné roky bol v našej spoločnosti pomerne často spomínaný pojem geneticky modifikované organizmy (GMO). Väčšinou skôr v negatívnom svetle. Častá kritika zo strany odporcov, či už oprávnená alebo nie, spôsobila, že veľká časť západného sveta pri tomto slove tuší, že sa jedná o čosi potenciálne nebezpečné.

 
Celý príspevok | Rubrika: Veda

Prechod z vody na súš

2. 2. 2012

latimeria1.jpgPrvé štvornohé suchozemské živočíchy sa objavili na Zemi pred 370 miliónmi rokov a vyvinuli sa z rýb. Neboli to však také ryby, aké poznáme dnes – teda s klasickými plutvami v tvare kosteného vejáriku prepojeného tenkou blankou. Boli to prehistorické druhy rýb.

 
Celý príspevok | Rubrika: Veda

Poverčivé holuby

5. 1. 2012

plasma1.jpgVšetky divé zvieratá musia byť čosi ako prirodzení štatistici, hľadajúci vzorce v zdanlivej náhodnosti prírody keď zháňajú potravu alebo sa snažia vyhnúť predátorom. Môžu urobiť dva typy omylov: môžu zlyhať v spozorovaní vzorca, ktorý existuje, alebo spozorovať vzorec tam, kde žiaden nie je, a to je povera.

 
Celý príspevok | Rubrika: Veda

Multiverzum a nová kopernikovská revolúcia

23. 11. 2011

multiverse-blackholes.jpgKopernik prišiel s myšlienkou, že Zem nie je stredobodom všetkého, ale že Slnko je stredom slnečnej sústavy. Ani naše univerzum nie je nevyhnutne jedináčikom. Existujú názory, že viacnásobné vesmíry by mohli existovať vo vyššom multiverze, pričom náš vesmír by bol jedným z nich.

 
Celý príspevok | Rubrika: Veda

„Živá“ plazma

22. 11. 2011

plasma1.jpgPodľa počítačových simulácií molekulárnej dynamiky vedených ruskými vedcami sa ako formy života môžu správať taktiež husté koncentrácie prašnej plazmy v beztiažovom stave. Častice vytvorili okrem iného mikroskopické špirály schopné interakcií so susednými štruktúrami a rozmnožovania delením na dve kópie.

 
Celý príspevok | Rubrika: Veda

Evolúcia a prirodzený výber

10. 10. 2011

piadivky1.jpgEvolúcia je proces postupného rozdeľovania živočíšnych druhov na viacero nových druhov v čase a priestore pri prechode z generácie na generáciu. Všetky dnešné organizmy sú v konečnom dôsledku príbuzné a pred miliardami rokmi vznikli z jedného alebo niekoľko málo spoločných počiatočných jedincov.

 
Celý príspevok | Rubrika: Veda