Choď na obsah Choď na menu
 


Stanoviská

Príspevky

Stanovisko k rozhodnutiu NBS o dizajne pamätných mincí

30. 11. 2012

mince.jpgStanovisko k rozhodnutiu Bankovej rady NBS k schváleniu pôvodného návrhu dizajnu dvojeurovej pamätnej mince Príchod misie Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu - 1150. výročie.

 

Stanovisko k financovaniu cirkevných škôl

24. 9. 2012

skola1.jpgKatolícki biskupi pýtajú ďalšie peniaze od štátu – tentoraz pre cirkevné školy. Žiadajú premiéra Roberta Fica, aby v navrhovanej novele zákona o financovaní škôl boli naplnené základné požiadavky cirkvi na „rovnoprávne postavenie cirkevných škôl a školských zariadení, ako aj ich rovnocenné financovanie“.

 

Stanovisko k výsledkom sčítania obyvateľov 2011

15. 7. 2012

scitanie2.jpgKoncom júna boli zverejnené podrobnejšie výsledky sčítania obyvateľov, domov a bytov 2011. Môže a má byť takto získaný výsledok podkladom pre prideľovanie finančných prostriedkov pre registrované náboženské spoločnosti?

 

Stanovisko k nerovnému prístupu médií

26. 6. 2012

media.jpgObrovský vplyv masmédií na formovanie spoločenskej mienky je všeobecne známy. Je snahou každej mienkotvornej skupiny práve prostredníctvom médií širokú verejnosť informovať o svojej existencii, cieľoch, zámeroch a aktivitách, ktoré majú celospoločenský význam.

 

Stanovisko k obmedzeniu počtu cirkevných sviatkov

2. 6. 2012

sviatky.jpgV súčasnosti vláda uvažuje o zrušení jedného cirkevného a jedného občianskeho sviatku, čo vyplýva z požiadaviek zamestnávateľov. Cirkev sa však nemieni vzdať čo len jedného zo svojich početných sviatkov. Voľno je potrebné, ale nie je potrebné ho zdôvodňovať ideológiou či náboženstvom.

 

Stanovisko k zákonu o registrovanom partnerstve

27. 5. 2012

prstene.jpgV poslednej dobe sa často diskutuje o zákone o registrovanom partnerstve resp. manželstve dvoch osôb rovnakého pohlavia. V politickej diskusii o manželstvách treba rozlišovať medzi civilným a cirkevným sobášom. Je neprípustné, aby sekulárny štát podriadil práva občanov náboženským doktrínam.

 

Stanovisko k modlitbám v parlamente

16. 5. 2012

parlament.jpgZa minulej vlády sa začalo modliť na Úrade vlády, za súčasnej vlády sa to chystá robiť časť poslancov každý rokovací deň v parlamente. Aj keď slobodné prejavovanie viery poslancom nemožno uprieť, analytikov zaráža, že k modlitbám má dochádzať práve na pôde zákonodarného zboru.

 

Stanovisko k financovaniu cirkví

17. 10. 2011

peniaze1.jpgK financovaniu cirkví je treba uviesť, doteraz platí zákon o hospodárskom zabezpečení cirkví z roku 1949, podľa ktorého štát priamymi dotáciami financuje v rámci schváleného rozpočtu platy a odvody duchovným cirkví a poskytuje príspevok na prevádzkové náklady cirkevných ústredí (biskupských úradov).