Choď na obsah Choď na menu
 


Silné náboženské presvedčenie neospravedlňuje zastrašovanie

10. 4. 2012

Posledný týždeň bol pre slobodu prejavu strašný. V pondelok večer mala byť zrušená schôdza na jednej renomovanej londýnskej univerzite kvôli vyhrážkam islamského extrémistu.

Následne predseda študentskej spoločnosti z inej univerzity v Londýne bol donútený odstúpiť po tom, čo sa jedna moslimská organizácia dožadovala zákazu karikatúry proroka Mohameda. Napokon v piatok spisovateľ Salman Rushdie zrušil svoju účasť na jednom z najväčších indických literárnych festivalov. Obával sa, že sa ho pokúsia zavraždiť po tom, čo moslimskí kňazi 32 proti nemu protestovali. Takmer rovnako zastrašujúca bola aj reakcia na tieto udalosti.

Prvá udalosť sa stretla s malou pozornosťou verejnosti napriek tomu, že študenti patriaci do Spoločnosti ateistov, sekularistov a humanistov na univerzite nemohli pokračovať v diskusii o zákonoch „šaria“. Keď poslucháči prišli na Univerzitu kráľovnej Márie v Londýne vypočuť si prednášku Márie Watersovej na tému: „One law for all - Jeden zákon je platný pre všetkých“, vošiel do posluchárne nahnevaný mladík. Postavil sa dopredu a svojím mobilným telefónom začal natáčať poslucháčov vyhrážajúc sa, že ak sa tu povie jediné negatívne slovo o ich prorokovi, vie kde bývajú a on si ich nájde. Organizátori informovali políciu a zrušili prednášku. Fakt, že v jednej demokratickej krajine môže takýto extrémista niekoho zastrašovať a spôsobiť zrušenie prednášky, je šokujúci. Podobne je zarážajúca aj nedostatočná verejná odozva na tento pozoruhodný príklad zastrašovania a cenzúry.

Pozornosť médií však vzbudil prípad, keď sekulárna organizácia na Londýnskej univerzite bola vystavená útokom za to, že uverejnila na facebooku obrázok „Ježiš a Mohamed”, kde títo dvaja spoločne popíjajú. Moslimská skupina, ktorá žiada zákaz tohto obrázku, mala v médiách sympatizujúci ohlas napriek tomu, že sa dožaduje cenzúry. Extrémistické webové stránky, ako je to obvyklé, reagovali fanatickými prejavmi: „Nech Alah zničí ľudí, čo sú horší než psi”, napísal jeden bloger.

Niet pochýb, že Rushdie bral do úvahy takéto myslenie, keď sa rozhodol neukázať sa na Džajpúrskom literárnom festivale. Vo vyhlásení, ktoré sa tam čítalo, Rushdie - autor „Satanských veršov” - povedal, že podplatení vrahovia z Bombaja sa ho tam chystajú zavraždiť. Aj keď vyjadril určité pochybnosti, Rushdie povedal, že by bolo nezodpovedné, aby sa tam za týchto okolností objavil.

Prečo sa tieto incidenty nestretli so žiadnou tvrdou kritikou? Prečo poslanci a ministri netrvajú na slobode prejavu? Páchatelia nehrozili konkrétne nikomu, tak ako traja moslimskí extrémisti, ktorí boli odsúdení pred dvomi dňami za vzbudzovanie nenávisti voči homosexuálom. Ponechalo sa to iba na organizácie ako je National Secular Society. Ja ako jej čestný člen musím vyhlásiť, že základné ľudské práva sa nechávajú nahlodávať v mene „obchádzania urážky”.

Väčšina ľudí v Spojenom kráľovstve odsudzuje násilie, ale je povážlivý počet tých, čo si myslia, že sa musíme správať opatrne voči ľuďom „so silným náboženským presvedčením”. Tento argument je chybný, pretože nepriamo napovedá, že veriaci nie sú schopní používať zdravý úsudok tak, ako ho používa zvyšok spoločnosti. Zakladá sa aj na strachu, nepriamo uznáva požiadavku na cenzúru a pripúšťa hrozbu násilia. To prvé často vedie k tomu druhému, teda nie sú to iba ateisti, čo by mali byť veľmi znepokojení týmto stavom.

Joan Smith

z http://www.independent.co.uk pre Spoločnosť Prometheus preložil A. Rehák