Choď na obsah Choď na menu
 


Môže existovať cirkev s ľudskou tvárou?

6. 7. 2012

Vatikán odvolal biskupa Bezáka a na Slovensku sa strhla vlna nespokojnosti. Nespokojní sú veriaci rímskokatolíckej cirkvi, ktorí už pričuchli k demokracii a nepáčia sa im maniere monarchistického štátu. Jedným dychom sa dožadujú informácie prečo bol odvolaný obľúbený biskup a súčasne sa dušujú, že veria cirkvi, že veria pápežovi.

Ak by sa tejto udalosti čudoval človek, ktorý nie je veriacim, nepozná pozadie fungovania cirkvi a Vatikánu, bolo by to pochopiteľné. Čudujú sa však ovečky z veriaceho stáda, ktoré by mali byť dostatočne oboznámené. Ukazuje sa že nie sú, alebo že očakávajú od centra - vatikánskej monarchie - to, čo ona nemôže a nemieni urobiť.

Nie je preto prekvapením, že mlčia biskupi ale ani to, že mlčí štát. Štát tu len tak bokom stojí, mlčí a možno ani nepozoruje. Veď zmluva s Vatikánom z neho urobila outsidera na vlastnom území. Štát má právo dozvedieť sa, že bude vymenovaný, alebo odvolaný biskup, ale nemá právo sa k tomu vyjadrovať.

Bez toho aby to nahlas vykrikovali, volajú vlastne veriaci po cirkvi z ľudskou tvárou, po cirkvi, ktorá ich nebude ignorovať, nebude im brať pastiera, ktorého si obľúbili a ktorému dôverujú. Ich očakávania sú márne. Hlas ľudu nielen že nepočujú v nebi, ktoré neexistuje, ale „nedochádza“ ani do uši Vatikánu.

Existuje však spôsob ako donútiť cirkevných potentátov, aby sa započúvali do hlasu svojho stáda. Stačí málo a je to realizovateľné veľmi jednoducho. Je potrebná odluka cirkvi od štátu, jej odpojenie od štátnej pokladnice. Ak by cirkevná hierarchia žila iba z toho, čo by dostala od svojich veriacich, naučila by sa ich počúvať veľmi rýchlo.

Závisí teda od veriacich, či chcú mať cirkev s ľudskou tvárou. Stačí aby sa začali dožadovať, že si ju chcú financovať sami. Štát, ktorý teraz stoji bokom by im v tom mohol pomôcť. Politici by našli odvahu zahovoriť o tejto téme otvorene a humanisti so širokou slovenskou verejnosťou by ich v tom podporili. Nuž nech je aktuálnym heslom slovenských veriacich: Chceme odluku cirkví od štátu, je najvyšší čas!

Editor

zdroj: Spoločnosť Prometheus