Choď na obsah Choď na menu
 


Názory

Príspevky

Pár slov o racionalite

25. 1. 2013

myslienky.jpgVždy, keď počujem slovné spojenie priveľmi racionálny/e/i, mám chuť nasrato vykríknuť: Hej ty, však sa trochu zamysli nad tým, čo hovoríš, veď to nedáva absolútne žiadny zmysel!, väčšinou sa však tomuto nutkaniu ubránim.

 

Prečo ma to trápi?

14. 10. 2012

nabozenstva1.jpgČasto keď vystupujem proti náboženstvám sa ma najmä veriaci, ale aj neveriaci ľudia pýtajú, prečo ma to vôbec trápi, veď viera je osobná vec a ja nemám do toho čo hovoriť. A tak by som rád v krátkosti zhrnul dôvody prečo nielen ja ale kopa známych i menej známych ľudí vystupuje proti náboženstvám.

 

Nekonečné požiadavky cirkví voči štátu

7. 9. 2012

peniaze1.jpgDňa 4. 9. 2012 o 22,00 hod. bola na programe STV 2 naživo odvysielaná diskusná relácia DOSLOVA na tému odluka cirkví od štátu. Relácia však bola zameraná iba na majetkové vysporiadanie cirkví.

 

Veda nevie všetko a ďalšie bežné výčitky

5. 9. 2012

collage.jpgUrčite ste sa už niekedy stretli s tým, že pri rozhovoroch, v ktorých sa spomínali aury, duchovia či homeopatia, niekto na faktickú poznámku, že nič z toho nebolo vedecky dokázané, zareagoval zázračnou vetou „Veda predsa nevie všetko.“

 

Je Biblia dokonalý zdroj morálky?

29. 8. 2012

biblia.jpgNecítim žiadne negatívne emócie voči úprimne veriacim ľudom. Keď už, tak ich cítim voči ideológii, ku ktorej sa hlásia, k nim ako k ľudom nie. Vždy ma však nahnevá, keď niekto začne tvrdiť, že Biblia (prípadne iná kniha, ale to je v týchto končinách zriedkavé) je bezchybným zdrojom morálnych pravidiel.

 

Užitočná kritka

15. 8. 2012

kritika.jpgMožno to niekomu príde ako nesmierne podivné, ale za jeden z najdôležitejších impulzov pokroku považujem kritiku. Objektívna kritika pomáha v každej oblasti života. Predsa len na to, aby sa dalo zlepšovať, je potrebné hlavne vedieť, kde konkrétne sú chyby a nedostatky.

 

Ak sú problém fundamentalisti, chyba musí byť aj vo fundamente

30. 7. 2012

fundamentalizmus.jpgPrakticky vždy, keď sa v mene takého či onakého náboženstva vykoná niečo hrozné a niektorí ľudia sa začnú pýtať, či chyba nemôže byť v samotnej ideológii, všetky médiá a politici odbijú takéto otázky vetou, „Problém nie je v náboženstve, problém je vo fundamentalistoch.“

 

O náboženskej výchove

7. 7. 2012

skola.jpgNa našich základných a stredných školách sa už roky vyučuje náboženská výchova, prípadne jej alternatíva etická výchova, inak povedané, jedna alebo druhá alternatíva úplne zbytočného predmetu, teda aspoň v dnešnej podobe.

 

Môže existovať cirkev s ľudskou tvárou?

6. 7. 2012

bezak1.jpgVatikán odvolal biskupa Bezáka a na Slovensku sa strhla vlna nespokojnosti. Nespokojní sú veriaci rímskokatolíckej cirkvi, ktorí už pričuchli k demokracii a nepáčia sa im maniere monarchistického štátu.

 

Ak mám byť ovečka, tak jedine čierna

1. 6. 2012

ciernaovca.jpgTýmto článkom by som chcel poukázať na vnímanie ateistov prevažnou časťou okolitého sveta a správanie sa niektorých veriacich k ostatným, odlišným od nich. Ľudia už od pradávna hľadali alebo potrebovali „niečo, čo je nad nimi.