Choď na obsah Choď na menu
 


Názory

Príspevky

Môže existovať cirkev s ľudskou tvárou?

6. 7. 2012

bezak1.jpgVatikán odvolal biskupa Bezáka a na Slovensku sa strhla vlna nespokojnosti. Nespokojní sú veriaci rímskokatolíckej cirkvi, ktorí už pričuchli k demokracii a nepáčia sa im maniere monarchistického štátu.

 

Ak mám byť ovečka, tak jedine čierna

1. 6. 2012

ciernaovca.jpgTýmto článkom by som chcel poukázať na vnímanie ateistov prevažnou časťou okolitého sveta a správanie sa niektorých veriacich k ostatným, odlišným od nich. Ľudia už od pradávna hľadali alebo potrebovali „niečo, čo je nad nimi.

 

Namyslenosť vedy

5. 5. 2012

science.jpgV poslednej dobe som sa niekoľko krát stretol s tvrdením, že „uctievanie“ rozumu vedie k arogancii. Veda nás vraj robí namyslenými, zabúdame na pokoru a staviame pomníky svojim schopnostiam. Musím povedať, že s tvrdeniami tohto typu kategoricky nesúhlasím a zastávam presne opačný názor.

 

Ideologické šarády

4. 5. 2012

ideologia.jpgZmätok v niektorých pojmoch uvádzaných v diskusiách ma primäl, aby som ich tu v krátkosti vysvetlil - urobme si preto jasno v pojmoch „komunizmus“, „boľševizmus“ a „ateizmus“. Niektorí spoluobčania ich s obľubou používajú, no z kontextu je jasné, že nepoznajú ich význam, prípadne im vôbec nerozumejú.

 

Vlastniť človeka

25. 4. 2012

ruky1.jpgKde sa berie tá trúfalosť rozhodovať a riadiť osudy ľudí? Myslím, že to priamo súvisí s pocitom, že nejaký boh je vlastníkom ľudstva. Tu začína kolotoč stredovekých praktík a doktrín, ktoré vyústili aj do cirkevných dokumentov.

 

Vedia byť rozumní ľudia morálni?

22. 4. 2012

rozumni.jpgPamätám sa na výrok jedného mladého človeka, pri ktorom ma až zamrazilo: „Presvedči ma, že to, čomu verím nie je pravda a ja nebudem mať žiadnu zábranu vraziť ti nôž do krku. Nič mi nebude brániť kradnúť, vraždiť a znásilňovať.“ Ako inak, ako pri najlepšom so zármutkom brať takýto stav mentálnych pochodov?

 

Kde sa vzal, tu sa vzal...

15. 4. 2012

korbac.jpgSkutočne zaujímavá vec sa udiala v našom demokratickom Slovensku. Zástupcovia katolíckej cirkvi, ktorých názory, postoje a hlavne záujmy sú deklarované ako záujmy cudzieho štátu (rozumej Vatikánu), budú pripomienkovať vládny program.

 

Silné náboženské presvedčenie neospravedlňuje zastrašovanie

10. 4. 2012

onelaw.jpgVäčšina ľudí odsudzuje násilie, ale je povážlivý počet tých, čo si myslia, že sa musíme správať opatrne voči ľuďom „so silným náboženským presvedčením”. Tento argument je chybný, pretože nepriamo napovedá, že veriaci nie sú schopní používať zdravý úsudok tak, ako ho používa zvyšok spoločnosti.

 

Náboženský dopyt po poslušnosti

23. 3. 2012

ovce1.jpgNajviac zapálenými obhajcami náboženstva v modernom svete je hlboko vštepované myslenie prikazovania a poslušnosti, ktoré má nebezpečné dôsledky. Zatiaľ čo svetské argumenty pre diktatúru veľmi oslabili, náboženské argumenty sa takmer vôbec nezmenili.

 

Predvolebný guláš

7. 3. 2012

volby.jpgMojim želaním je, aby náboženstvo prestalo byť dôvodom pre toľké množstvo nezhôd, pre hádky v rodine či nebodaj ospravedlnením pre násilie. Je na nás, aby sme sa snažili podporiť jednotlivcov, ktorých úprimnou snahou je zodpovedne hájiť práva občanov aj s nenáboženským svetonázorom.