Choď na obsah Choď na menu
 


Knihy

Odporúčame tieto knihy, väčšina z nich sa dá kúpiť v humanistickom kníhkupectve Alternatíva - Antikvariát

Náboženstvo vo verejnom živote na Slovensku

nabozenstvo.pngKniha sa zamera na premeny významu náboženstva od roku 1919 až do súčasnosti. Venuje sa právnym aspektom náboženského života a klerikalizácie vládnej moci, popisuje premenu inštitúcií štátu na nositeľov agendy cirkvi. Poukazuje na dominanciu katolíckej cirkvi a postupný odklon od princípov slobody vyznania a neutrality štátu.

 

Čierna kniha katolíckej cirkvi

ciernakniha1.jpgKatolícka cirkev si už dvetisíc rokov nárokuje vedúcu pozíciu vo sférach morálky a duchovna – a pritom veriacich podchvíľou znepokojuje škandálmi. Cirkevní predstavitelia reagujú vždy rovnako: tvária sa, že nič nevidia a nepočujú. Michael Hebeis poukazuje na to, že túžba po moci a ignorovanie obetí majú korene v systéme katolíckej cirkvi.

 

Veľký plán

velky_plan.jpgAutori Stephen Hawking a Leonard Mlodinow sú svetovo uznávaní teoretickí fyzici a ich knihy sú aj u nás prekladané a populárne. Táto osvedčená dvojica špičkových svetových popularizátorov pútavým spôsobom nastoľuje najpodstatnejšie otázky našej existencie a miesta človeka vo vesmíre. Zaoberajú sa úvahami o úlohe a podstate zákonov v prírode, o ich objavovaní a overovaní.

 

Pôvod človeka

povod_cloveka.jpgV knihe Pôvod človeka Dr. Douglas Palmer zaradil pátranie po našom pôvode do kontextu 21. storočia. Pomocou dokladov pochádzajúcich z rozličných prameňov, ako sú napríklad skamenené pozostatky a DNA našich vyhynutých predchodcov, predkladá komplexný pohľad na súčasný stav poznania o našom pôvode a rozšírení po celej zemeguli.

 

Čo je to evolúcia?

co_je_to_evolucia.jpgV akom svete žijeme? Ako a prečo prebieha evolúcia? Ako funguje princíp prírodného výberu? Odpovede na tieto i ďalšie zásadné otázky hľadá významný biológ Ernst Mayr. Autor zrozumiteľným spôsobom vysvetľuje súčasné názory na evolúciu. Publikácia je skvelou pomôckou pre tých, čo sa chcú dozvedieť viac o súčasnej paradigme evolučnej vedy.

 

Odluka cirkvi od štátu

odluka_cirkvi_od_statu.jpgNiet pochýb, že súčasný vzťah medzi štátom a cirkvami v Slovenskej republike nezodpovedá kritériám občianskej spoločnosti, demokratického a právneho štátu. Pri riešení vzťahu medzi štátom a cirkvami Spoločnosť Prometheus vychádza hlavne zo Všeobecnej deklarácie ľudských práv a slobôd, ako aj z Ústavy SR (čl.1).

 

 Recidívy klerikalizmu - Slovenská republika a Vatikánske zmluvy

recidivy_klerikalizmu.jpgKniha Recidívy klerikalizmu zaujme nielen tých, ktorí sa danou problematikou zaoberajú hlbšie, ale aj bežného čitateľa, občana tohto štátu, ktorý na vlastných skúsenostiach vo svojom živote pociťuje nadvládu inej ideológie ako tu bola do roku 1989, pociťuje ideológiu klerikalizmu, ktorej ambíciou je presadiť sa v celej slovenskej spoločnosti.

 

 Moc a náboženstvo

moc_a_nabozenstvo.jpgKniha opisuje v prvej časti mozaiku budovania moci náboženstva (najmä kresťanstva) v svetovom meradle, zohľadňujúc pri tom náš geografický región. Druhá časť opisuje budovanie moci katolicizmu u nás po novembri 1989 a konfrontuje tento vývoj s modernými požiadavkami základných ľudských práv. Budeme zase cirkevná republika?

 

 Lovci duší - kulty, sekty a teroristi

lovci_dusi.jpg Kniha pojednáva o niektorých „horúcich témach“, ktoré vedú stále k búrlivým diskusiám. Existuje veľa rôznych náboženstiev. Sú všetky  falošné, existuje nejaké správne, alebo nakoniec všetky vedú k jednému cieľu? Táto problematika je predmetom búrlivých diskusií medzi kresťanmi a nekresťanmi, náboženskými fanatikmi a extrémistami.

 

Zakázané ovocie - etika humanizmu

zakazane_ovocie.jpgDá sa žiť dobrým životom a byť morálne zodpovedným bez viery v nejaké náboženstvo? Áno, tvrdí v tejto knihe Paul Kurtz, významný sekulárno-humanistický filozof. Kým pravoverní teisti a fundamentalisti popierajú túto možnosť a odmietajú sekularizmus, Kurtz je pevne presvedčený, že môžeme prekročiť hranice farských postojov a dosiahnuť vyšší stupeň etiky.