Choď na obsah Choď na menu
 


Cirkvám patrí asi tretina krajiny

2. 10. 2011

Cirkvám patrí asi tretina Slovenska. V uplynulých šiestich rokoch získali podľa informácií od Slovenského pozemkového fondu pozemky s rozlohou vyše 13-tisíc štvorcových kilometrov. Celé Slovensko má len niečo viac ako 49-tisíc.

Najväčším reštituentom je katolícka cirkev. Ako informovali Hospodárske noviny, nedávno jej na základe rozsudku Najvyššieho súdu pribudla farma pri Šali, o čosi väčšia ako Vatikán. Trnavská arcidiecéza vtedy nepovedala, čo chce s pozemkom v Dlhej nad Váhom, za ktorý mohla zinkasovať aj šesť miliónov eur, urobiť. Najnovšie však tvrdí, že ho nechá pôvodnému nájomcovi, roľníckemu družstvu. „Keďže jedným zo zámerov rímskokatolíckej cirkvi – Trnavskej arcidiecézy – je budovať dobré vzťahy a zodpovedne k nim pristupovať, akceptovala ako nový vlastník predchádzajúceho nájomcu a pokračuje v prechádzajúcom nájomnom vzťahu,“ povedala HN hovorkyňa Trnavskej arcidiecézy Margita Vanovčanová. Ide o jednu z posledných reštitúcií cirkvi, ktorá mohla o vrátenie pozemkov žiadať len do apríla 2006. Trnavská arcidiecéza žiadosť o prevod bývalej farmy s rozlohou 563 232 štvorcových metrov podala mesiac predtým, pozemkový fond však jej nárok neuznal.

Pôvodne totiž vlastníkom farmy nebola priamo cirkev, ale Slovenská univerzitná základina – fond, zriadený ešte za Márie Terézie na podporu prevádzky univerzít, škôl a chudobných študentov. No podľa pozemkového fondu nehnuteľnosť ešte pred pozemkovou reformou z roku 1948 kúpila Československá republika. Cirkev zas tvrdila, že je priamym nástupcom fondu, ktorý bol vraj zriadený z jej peňazí, čo uznal aj Najvyšší súd.

zdroj: Hospodárske noviny

 

1000panbohzaplat.jpg