Choď na obsah Choď na menu
 


Petície na Avaaz.org

14. 4. 2012

Avaaz je medzinárodná mimovládna organizácia, ktorá pripravuje rôzne kampane na internete, prevažne na tému ochrany ľudských práv a ochrany prírody. Súčasťou kampaní sú aj internetové petície, ktoré môžu podpísať ľudia z celého sveta. Na dve z nich tu chceme upozorniť a prosíme vás, aby ste ich podpísali aj vy.

Prvá petícia je venovaná Amíne Filalíovej z Maroka. Len 16-ročné dievča spáchalo samovraždu potom, ako ju prinútili vziať si za manžela muža, ktorý ju znásilnil. Marocký trestný zákon povoľuje podľa tradície násilníkovi zosobášiť sa so svojou obeťou a tak sa vyhnúť trestu a zachovať „česť“ jej rodiny. Aktivistka Abadíla Maaílajnínová vyhlásila, že na Amíne bolo vykonané trojnásobné násilie „mužom, ktorý ju znásilnil, tradíciou a marockým trestným poriadkom“. Aj keď marocká vláda už dávnejšie sľúbila, že zmení tento nespravodlivý zákon a zakáže násilie na ženách, doteraz sa tak nestalo a preto jej chcú iniciátori predložiť túto petíciu:

http://www.avaaz.org/en/forced_to_marry_her_rapist_b

Ďalšia petícia upozorňuje na situáciu v Hondurase. Silná cirkevná lobby v tejto krajine chce presadiť zákon, podľa ktorého má byť predávanie, distribúcia aj používanie tzv. núdzovej antikoncepcie trestné. Hrozí za to až 6 rokov väzenia, a to aj vtedy, ak sa jedná o obeť znásilnenia. Honduraský najvyšší súd už potvrdil absolútny zákaz, ktorý nariadila vláda. „Zakázaním a trestaním používania antikoncepcie Honduras hovorí svetu, že radšej uväzní ženy svojej krajiny, akoby im poskytol bezpečnú a efektívnu ochranu pôrodnosti,“ uviedla Luisa Cabalová, riaditeľka medzinárodného programu Centra pre reprodukčné práva v Hondurase. Schválenie zákonu môže zastaviť už iba predseda kongresu, ktorému je petícia určená:

http://www.avaaz.org/en/no_prison_for_contraception_global

  

amina.jpg