Choď na obsah Choď na menu
 


Petícia: Slobodu pre „Gerona Pastitsios“!

1. 10. 2012

Dodnes sme mohli pozerať na drastické tresty proti rúhaniu, ktoré uplatňujú mnohé, nielen moslimské krajiny, pomerne s odstupom. Ako na niečo, čo sa nás netýka. Pussy Riot boli nakoniec tiež skôr politické väzenkyne, a tak to sa nás tiež veľmi netýkalo. Všetkým predsa bolo jasné, že to rúhanie bola len zámienka k ich uväzneniu. Dneškom tieto dni pravdepodobne skončili. Nielen že sa na základe vplyvnej iniciatívy Ligy arabských štátov teraz o zákonoch proti rúhaniu vážne diskutuje na pôde OSN, ale zákony zakazujúce žarty na účet cirkví sa už uplatňujú aj priamo v Európskej únii.

Dvadsaťsedemročný grécky mladík Psachna Evia vystupoval na internete pod prezývkou „Geron Pastitsios“ v narážke na údajne slávneho gréckeho mnícha Starého Paisiose a tradičné grécke cestoviny pastisio. Jednalo sa teda o zjavnú srandu a nadsádzku, možno inšpirovanú slávnejšími pastafariánmi. Sranda pre neho ale skončila tento piatok, 21.9.2012, kedy mu do bytu nabehla polícia a hneď na mieste skontrolovala zabavený notebook. Grécka polícia uvádza, že polícia konala na základe tisíce sťažností z celého sveta. Podľa neoverených informácií bola za týmito sťaznosťami organizovaná kampaň, za ktorou stojí neslávne známa grécka fašistická strana Zlatý úsvit.

Na internete je petícia, ktorá požaduje prepustenie mladíka z väzby a zrušenie zákona o rúhaní v Grécku. Petíciu môžete podpísať tu.

zdroj: OSAČR

  

geron-pastitsios.jpg