Choď na obsah Choď na menu
 


Kampaň "bez vyznania"

28. 9. 2011

Prvá verejná aktivita Mladých humanistov (ešte pred oficiálnym založením nášho klubu) bola kampaň k sčítaniu obyvateľov, ktoré sa konalo v máji 2011. Okrem iného bolo toto sčítanie aj prieskum o tom, koľko ľudí sa hlási ku konkrétnej cirkvi alebo či sa nestotožňuje so žiadnou cirkvou.

Už samotná otázka bola zle formulovaná, lebo sa pýtala na náboženské vyznanie,  zatiaľ čo v odpovedi sme mohli označiť len príslušnosť k nejakej konkrétnej organizácii - teda cirkvi, alebo bez vyznania.

Od začiatku bolo jasné, že čím viac občanov sa prihlási k cirkvám a hlavne k tým najväčším z nich, tým viac budú môcť cirkvi zasahovať do verejných a štátnych záležitostí, do politiky a financií. Budú si stále viac a viac nárokovať na neprimerané financovanie ich organizácií z daní nás všetkých, ktoré by mohli byť použité napríklad na zdravotníctvo, školstvo, dôchodky a pod.

Práve to je dôvod, prečo cirkvi pripisovali výsledkom sčítania veľký význam. Katolícki aj evanjelickí biskupi písali pastierske listy, ktoré sa čítali v chrámoch po celom Slovensku pri bohoslužbách, len aby sa k nim "ovečky" prihlásili. Ak si však myslíte, že cirkvám záležalo hlavne na tom, aby sa zistilo pravdu o skutočnom počte ich členov, žijúcich podľa zásad ich viery, mýlite sa. Hlavne Rímsko-katolícka cirkev pokrytecky vyzývala, aby sa k jej viere prihlásil každý, kto bol hneď po narodení (a teda nie z vlastného rozhodnutia) pokrstený - na jeho súčasnom postoji k viere a cirkvi vraj nezáleží.

Spoločnosť Prometheus preto pripravila aktivity, vrátane informácii formou letákov, článkov na internete a v obmedzenej miere aj billbordov, na ktorých sme na tieto skutočnosti upozornili a prizývali všetkých, ktorí žijú svoj plnohodnotný a morálny život bez náboženstva, aby v sčítacích hárkoch pri otázke č. 23 označili BEZ VYZNANIA.

  

presov2.jpg